Leczenie narkomanii - Leczenie narkomanii.

MEDserwis.pl > Leczenie narkomanii >Leczenie narkomanii.

Leczenie narkomanii.

Narkomania jest to bardzo ciężkie i trudne do wyleczenie uzależnienie, które powoduje ogromne zniszczenia w organizmie a nieleczona prowadzi do śmierci. Narkomani to zazwyczaj osoby młode, które nie radzą sobie ze stresem w szkole, pracy, czują się odrzuceni lub potrzebują akceptacji ze strony innych osób. Konsekwencje zażywania narkotyków ponosi nie tylko sam uzależniony ale także rodzina. Właśnie dlatego, że narkomania jest tak strasznie wyniszczającym uzależnieniem należy podjąć z nim walkę jak najwcześniej. Osoby zażywające narkotyki są wyniszczane zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, nie potrafią one normalnie funkcjonować bez narkotyków. Rozpoczęcie terapii rozpoczyna się od detoksykacji, czyli zespołu objawów takich jak poty, drgawki, dreszcze, bezsenność, biegunki, wymioty, bóle mięśni oraz stawów, brak apetytu – są one wynikiem tego, że organizm oczyszcza się z toksyn. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów leczenia narkomanii, ponieważ przełamuje on barierę w uzależnionym. Leczenie narkomanii zawsze odbywa się w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych, ponieważ one zapewniają izolację chorego od reszty uzależnionych. Jeżeli uda mu się przejść pomyślnie etap detoksykacji można podjąć dalsze leczenie. W zależności od rodzaju zażywanej substancji wyróżnia się istnieją metody leczenia uzależnionych od narkotyków:
1) terapia substytucyjna – polega ona na tym, że narkotyki dożylne zastępowane są doustnymi preparatami dającymi podobne działanie farmakologiczne ale eliminującymi sekwencyjne zmiany nastroju od euforii do głodu narkotykowego. Leczenie to prowadzone jest w warunkach laboratoryjnych. Tą metodą stosuje się m.in. w przypadku uzależnienia od heroiny.
2) terapia ukierunkowana na abstynencję – osoba uzależniona musi całkowicie zaprzestać zażywania jakichkolwiek środków psychotropowych. Polega ona na tym, że terapeuta nawiązuje otwartą relację z chorą osobą i pomaga jej poradzić sobie z problemami w życiu tak aby osoba poczuła się wartościowa i potrafiła radzić sobie z problemami rozwiązując je a nie przez ucieczkę w narkotyki.
3) terapia poznawczo- behawioralna – terapia uczy rozpoznawać sytuacje, w których sięgnięcie po narkotyki jest bardzo wysokie. Pomaga ona także radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które mogą prowadzić do uzależnienia.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 5383 [cc_f] => 572 )